Rozdíl mezi fyzickým a virtuálním serverem

16.7.2019 Blog

Měli byste svá data svěřit spíše virtuálnímu nebo fyzickému serveru? Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké mají (ne)výhody?

Abyste věděli, jaký server si vybrat, musíte brát v potaz, co od serveru potřebujete. Třeba fyzický server je sice dražší, ale hodí se na větší projekty, kde je důraz hlavně na výkon. Virtuální server se ale daleko lépe aktualizuje a stojí méně. Samozřejmě vám se vším rádi poradíme, ale sepsali jsme pro vás aspoň něco málo na úvod.

Virtuální může být součást fyzického

Fyzický server je vlastně větší, velmi výkonný stolní počítač. V něm může být schováno několik serverů virtuálních. Tento velký a výkonný počítač se totiž může softwarově rozdělit na více menších počítačů, které jsou schopny samostatně sloužit jednotlivým uživatelům. Těm se říká virtuální servery. Zkratka je VPS (Virtual Private Server), ale také managed VPS nebo VMS (Virtual Managed Server) – ve všech případech se ale jedná o to samé. Tedy o servery, o které se stará poskytovatel služeb (to jsme třeba my ve Stable.cz) a zákazník s tím nemá žádnou práci. U serverů je potřeba například aktualizace, zálohování dat, monitorování zátěže a nebo navýšení prostředků. To vše máme pod palcem a vy bez starostí.

K čemu je rozdělení fyzického serveru dobré?

Podle našich zkušeností většina zákazníků nepotřebuje sama pro sebe velký a výkonný server. Byl by totiž zbytečně drahý. A právě v tento moment doporučujeme pronájem části fyzického serveru, o který se pak dělíte s ostatními, kteří mají podobné nároky.

Výhodou virtuálních serverů je škálovatelnost – to znamená, že se dají zvyšovat jeho technické parametry. Tak například pokud stávající server nestíhá aktuální velkou zátěž, třeba velkou návštěvnost vašich stránek, stačí nám zavolat nebo napsat a my výkon serveru hned navýšíme, aby vše běželo bez problémů a váš web fungoval a zbytečně neodrazoval zákazníky (což by v případě, když se jedná třeba o e-shop, rozhodně nebylo dobré). Nemusí se u toho ani přerušit výkon serveru.

Naopak u fyzického serveru se výkon dá zvyšovat pouze pořízením nových hardwarových komponentů, jinými slovy, musí se tam namontovat nová součástka. To s sebou nese náklady na jak na hardware, tak práci. Navíc je nutné server po dobu úprav odstavit.

A jaké jsou tedy výhody a nevýhody?

Fyzický server

+ v dlouhodobém horizontu může být levnější
+ je vhodnější při potřebě vyššího výkonu a pro náročné projekty
+ jste poté výkonem nezávislí na dalších zákaznících

- nelze okamžitě navýšit výkon a parametry
- pokud server přímo vlastníte, po několika letech je nutné pořídit nový
- nebezpečí odstávek kvůli poruše hardwaru
- při rychlém růstu vašeho projektu je možné, že budete muset pořídit server úplně nový

Virtuální server

+ parametry serveru můžete okamžitě navyšovat nebo snižovat
+ lepší možnost sledování zátěže serveru, na rozdíl od sdíleného hostingu
+ možnost relativně rychle měnit strukturu (při více serverech)
+ při rychlém růstu projektu máte možnost plynule zvyšovat výkon serveru a nemusíte pořizovat nový

- při vyšších parametrech se cena blíží fyzickému serveru
- může být krátkodobě výkonově ovlivněn dalšími zákazníky, pokud ale poskytovatel dělá svou práci dobře, umí to vyřešit

 

Ať už máte jasno nebo ne, určitě se nám ozvěte a my vám rádi poradíme a vše zařídíme!

 

Zpět na výpis