Name servery – jmenné servery – NS

Průměrné hodnocení článku: 60%

Name servery, či jmenné servery nebo jen NS – už dle názvu se jedná o servery, které „překládají“ IP adresu na doménové jméno. Je zde možná konfigurace jednotlivých DNS záznamů pro konkrétní služby u domény.

Name servery – NS – překlad IP adres

Abyste si jako uživatelé internetu nemuseli pamatovat IP adresy jednotlivých serverů (stránek), funguje takzvaný překlad IP adres. Tento překlad zajišťují DNS servery, které například říkají, že k www.stable.cz je přirazena IP adresa 88.86.120.200. Zjednodušeně řečeno: nastavením správných name serverů u domén říkáte, kam se má koncový uživatel podívat pro překlad www adresy na IP adresu.

Každá funkční doména má tedy k sobě přiřazený name server primární a sekundární (sekundární slouží jako záložní pro případ výpadku serveru primárního), který se o překlad stará.

Například pro doménu Stable.cz a vlastně pro všechny domény hostované (registrované) na službě Stable.cz platí name servery

  • ns.stable.cz
  • ns.stable.sk

U CZ domén lze použít NSSet STABLECZ.

nic.cz - nsset

nic.cz – nsset

Změna name serverů

  • Pokud budete u své domény potřebovat změnit name servery na jiné, pošlete nám prosím požadavek emailem s názvem domény a name serverů a to na info@stable.cz. U některých domén (CZ, EU) je potřeba změnu ještě autorizovat  přes email, který bude doručen na emailovou adresu uvedenou v registru u domény. Po potvrzení jsou nové name servery do 24h aktualizovány.
  • Změnou name serverů se automaticky přesunou všechny služby na nového poskytovatele. Chcete-li některé služby (email, ftp a pod.) u nás zachovat, je třeba nám to v požadavku uvést! V případě, že si nejste jisti, jakou změnu potřebujete, raději nás předem kontaktujte!
  • Musíte-li změnit (přesměrovat) pouze některé služby u domény na jiného poskytovatele, je vhodnější změnu provést přes DNS záznamy. Nastavení DNS provedete po přihlášení do Vašeho uživatelského účtu na webadmin.stable.cz, případně nás kontaktuje s konkrétním požadavkem a poradíme Vám, jak na to.